ADHD. Na trénerovi záleží!

Autor: Dagmar Mačičáková | 30.10.2013 o 20:25 | Karma článku: 8,14 | Prečítané:  926x

Kto chce mať zo svojho potomka výborného tenistu, výber trénera určite nepodcení. Rodič, ktorý chce svojmu dieťaťu pomôcť zvládnuť problémy s pozornosťou a hyperaktivitou, by mal postupovať rovnako cieľavedome.  Ako nájsť dobrého terapeuta, či trénera? Sľúbila som, že môj blog bude okrem iného aj o inšpiratívnych ľuďoch a tak vám dnes jednu majsterku svojho remesla predstavím.

Tréneri Neurofeedbacku alebo vnútornej sebaregulácie nepatria k oslavovaným celebritám. Na rozdiel od špičkového chirurga, ktorý svojím brilantným výkonom ovplyvní, ako skončí balansovanie pacienta medzi životom a smrťou, nevyvolávajú toľko okamžitých radostných emócií. Ich práca sa podobá skôr portrétu zenového majstra: „Aké zázračné, aké obdivuhodné! Čerpám vodu a štiepam drevo."

Bibi, mladá trénerka Neurofeedbacku, na drobných a takmer neviditeľných zázrakoch pracuje deň čo deň. Vždy po hodine sa dvere jej ambulancie otvoria a dnu v sprievode rodiča vojde ďalší malý človiečik. Väčšinou to nie sú len tak hocijaké deti - prekonali detskú mozgovú obrnu, diagnostikovali im autizmus, zažili ťažké traumy, nerozprávajú, trucujú, vynucujú si pozornosť, zhadzujú veci, poškodzujú sa, pľujú a škriabu. Diagnóza ADHD je v tejto spoločnosti iba rozcvičkou.

Naša trénerka a terapeutka je ku každému láskavá a zároveň prísna. Svojim pevným postojom určuje hranice, ktoré mnoho razy v rodine chýbajú a svojou pozornosťou po čase všetkých malých zverencov presvedčí, že záujem si nie je nutné vynucovať. Tam, kde iní nevidia žiaden posun, ona trpezlivo hľadá pozitívne signály. Tam, kde iní vidia iba postihnutého chudáka, vníma nádherné detské duše s nekonečným potenciálom. Priam fyzicky cítite, ako má prácu s deťmi rada. To nie je žiadne „Modré z neba", nával starostlivo naaranžovaných emócií, po ktorom sa kamery vypnú a my opäť prepneme na ďalší program. Často sa tu vykotúľajú aj slzičky protestu, únavy, hnevu, či nespokojnosti.

Bibi sa nespolieha len na Neurofeedback - neustále hľadá ďalšie a ďalšie súvislosti. Zaujíma sa o rodinu, vzťahy, aj o spôsob stravovania. Sama testuje nové poznatky, učí sa nové terapeutické metódy, varí, pečie a posiela recepty rodičom svojich detičiek. Nie náhodou ju - Prešovčanku, považuje za svoju pravú ruku v oblasti praktického výskumu renomovaný pražský neurológ Josef Faber, autor mnohých vedeckých publikácii o mozgu.

So svojimi  skúsenosťami z tréningu mysle by mohla hneď zamieriť tam, kde je viac peňazí. Solventní, ale vyhorení manažéri; špičkoví športovci, nezvládajúci tlak prostredia; tu všade je prísľub finančného úspechu a spoločenského uznania omnoho vyšší, než u malých detí, často s ťažkými diagnózami a problematickým zázemím.  Bibi ostáva pri svojich deťoch. Diagnózu ADHD zažila na vlastnej koži, rovnako ako ja. Vie, aká je práca s deťmi dôležitá.

Tréning v jej podaní je zážitok. Stanoví ciele. Rodičom rada vysvetlí, o čo v práci pôjde. Tí zvládnu základné informácie o fungovaní mozgu  a spoločne sa potom tešia s mladými „športovcami" z každého pokroku. To nie je len akási hra s počítačom, ale poctivá hodina tvrdej práce, kde terapeut starostlivo, ale diskrétne  nazerá do mozgu, aj do duše dieťaťa.

Keď hľadáte trénera biofeedbacku v Prešove a okolí, pýtajte sa na Bibiánu Naďovú. Ak ste z iného kúta Slovenska, zaujímajte sa o terapeuta s podobnými vlastnosťami a prístupom.

Skutočnosť, kto naše deti pomáha sprevádzať na ceste nahor je totiž veľmi dôležitá - takisto v tenise, ako v tréningu emócií.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?