ADHD. Pomôže Neurofeedback?

Autor: Dagmar Mačičáková | 23.10.2013 o 20:01 | Karma článku: 7,25 | Prečítané:  809x

Športovému tréningu vládnu jednoduché pravidlá -  ak chceš byť vytrvalejší, trénuješ vytrvalosť, keď túžiš byť kanonierom, trénuješ streľbu. Na rovnakom princípe je založený Neurofeedback (používa sa aj označenie EEG Biofeedback, alebo Brainfeedback), známy ako najefektívnejšia alternatívna metóda terapie ADHD: ak máš problémy so sústredením a impulzívnym správaním, trénuj koncentráciu a sebaovládanie.

Ako taký tréning sústredenia vyzerá a prečo prináša dobré výsledky?

Predstavte si, že v miestnosti, pripomínajúcej skôr herňu, ako zdravotnícke zariadenie, zasadnete do pohodlného kresla. Tréner vám na bod na hlave a na obe uši prichytí malé snímače elektroencefalografu (EEG), ktoré zachytávajú elektrickú aktivitu mozgu.

Na monitore sledujete jednoduchú počítačovú hru – napríklad jazdu auta. A nielenže sledujete, vy ju dokonca  ovládate - bez myši, klávesnice, joysticku, iba vlastnou mysľou. Znie to ako pozvánka na kúzelnícke predstavenie, ale skutočnosť je omnoho prozaickejšia – softvér zariadenia je nastavený tak, že ak zameriate a udržíte pozornosť, auto sa preháňa pretekárskym okruhom a skóre hry narastá. Pri útlme, únave, či strate pozornosti sa mení elektrická aktivita mozgu v prospech pomalších frekvencií, následkom čoho softvér auto v sledovanej hre tiež spomalí, alebo zastaví. To hráča núti, aby opäť svoju pozornosť zaostril a udržal.

Dôležité je, že sústredenie neudržiava hocijako, ale uvoľneným spôsobom. Softvér totiž sníma aj nárast amplitúdy veľmi rýchlych mozgových frekvencií, ktoré subjektívne vnímame ako napätie. Nárast napätia hráča, rovnako ako strata jeho pozornosti, sa tiež prejavuje spomalením, alebo zastavením hry a znížením skóre. Pomalé auto hráč rozhýbe zvýšeným sústredením len vtedy, ak je sústredenie uvoľnené.

Hráč (najčastejšie dieťa s poruchou pozornosti) sa tak učí koncentrovať pokojne, a nenásilne. Je to stav, ktorý je našej civilizácii skôr cudzí, než prirodzený -  zato pocitovo veľmi príjemný a z hľadiska využitia vlastnej energie nesmierne efektívny.

Tréning metódou Neurofeedback má s klasickým športovým tréningom veľa spoločného: dôležité sú efektívne postupy, motivácia hráča, osobnosť trénera, ale aj to, ako si tréner a športovec vzájomne povahovo sedia. Podobne, ako v športe, aj tu môže skúsený tréner priniesť veľa neoceniteľných návrhov v najrôznejších oblastiach – napríklad  v  stravovaní, alebo podpore v škole a v rodine.

Postoj a podpora rodičov má obrovský význam – v skutočnosti je to vari najdôležitejší moment. Tak ako stoja rodičia za úspechmi Sagana, Zuzulovej, či Hossu, tak aj úspech vášho dieťaťa pri zvládaní práce s koncentráciou  odráža váš postoj k nemu.

Tréning ADHD si vyžaduje 30 až 50 sedení, najmä v prvých týždňoch sa osvedčuje trénovať týždenne aspoň dva razy po hodine. Výsledok zvyčajne stojí za to – bez vonkajších stimulantov, vlastnou energiou a s dávkou zábavy sa mozog dieťaťa tréningom mení, vytvára nové neurónové dráhy a vzorce správania. Dieťa  omnoho lepšie zvláda seba, svoje emócie a sústredenie.

Na Slovensku a v Českej republike je Neurofeedback známy najmä v súvislosti s tréningom ľahkých mozgových dysfunkcií. Vo svete sa však široko uplatňuje aj v manažérskom prostredí a v športe. Asi najväčšiu  publicitu mu urobili v roku 2007 po víťazstve v Lige majstrov futbalisti AC Miláno, na základe čoho túto metódu zaradili do prípravy aj ďalší futbaloví giganti. Využívajú ju golfisti, aj jazdci formule 1. Uvádza sa v spojitosti s astronautmi NASA a špeciálnymi jednotkami Navy Seal.

A čo vy? Ako trénujete svoj mozog?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?