Zdravé srdce. Existuje vôbec?

Autor: Dagmar Mačičáková | 24.9.2013 o 20:39 | Karma článku: 9,19 | Prečítané:  411x

Trápi vás stres? To je otázka! Koho netrápi? Platíme za neho vysokú daň, zvlášť teraz, keď je potláčanie zdanlivo drobných príznakov nepohody takpovediac národným športom. A keby len drobných - mnoho ľudí vytrvalo ignoruje aj výrazné a bolestivé znižovanie fyzického i psychického komfortu. Má dnes ešte vôbec niekto zdravé srdce?

Jedným z významných indikátorov zdravia je variabilita tepu. Pýtate sa o čo ide? Nie ste sami. Dnešná doba nás núti koncentrovať sa iba na podstatné veci. Ako napísal v rovnomennej knihe americký motivátor Stephen Covey - najdôležitejšie najskôr. Bez zaváhania preto vieme vysypať  podrobnosti o živote speváčky nechutne prenasledovanej bulvárom, o bozkoch predsedu vlády, prestupovej politike Realu Madrid (muži), či módnych trendoch nastupujúcej jesene (ženy). V dôležitých veciach sme na pulze dňa, nepodstatné zo života razantne odsúvame.

Fakt, že čítate tieto vety o zdravom srdci, poskytuje malý dôkaz, že niekedy nám v hektickom tempe zvýši čas aj na drobný výlet za poznaním vecí, ktoré nie sú pre život bezprostredne nevyhnutné. Tak si krátku exkurziu do krajiny srdca vychutnajte!

Často panuje predstava, že pri bdelej pohode je tep viac-menej konštantný. Odborníci naopak tvrdia, že plochá pulzová krivka nie je veľká výhra. Popravde, trochu sme to zjednodušili - z úst špecialistu skôr zaznie sofistikovanejšia formulácia, napríklad „malá premenlivosť tepových intervalov sa považuje za príznak zníženej výkonnosti kardiovaskulárneho systému a zhoršenej celkovej kvality psychosomatického zdravia".

Čo by ste urobili, keby sa po meraní vášho tepu objavila na obrazovke takáto celkom elegantná, ale predsa len plytká a málo premenlivá krivka?

Kamila_1.png

Nie je vylúčené, že by ste to prosto nechali tak. Bolí ma niečo? Dohromady nič, tak načo robiť zbytočný poplach kvôli nejakým kliky - hákom?

Možno by ste svojho lekára požiadali o podrobnejšie vyšetrenie. Alebo by ste rovno chceli vhodné medikamenty, ktoré by vaše srdiečko okamžite podporili?

Ak ste boli v minulosti nadšeným vyznávačom pohybu, potom by vás výsledky najskôr zdravo nakopli k oprášeniu dlho nepoužívanej bežeckej obuvi. Pohyb je predsa pre srdce fantastickým, prirodzeným a žiaducim dopingom.

Spozorneli ste pri odkaze na možné  psychosomatické problémy? Tak by ste vari začali pomaly a systematicky rozmotávať pavučinu vzťahových problémov, do ktorej ste stihli poriadne zamotať aj verného pomocníka z vašej hrude.

Koľko ľudí, toľko ciest. No jedno majú spoločné: každé srdce si zaslúži, aby mohlo odvážne kresliť výraznú, pravidelnú a optimistickú krivku pulzu. Napríklad takúto:

Kamila_2.png

Čo odporúčame my?

Obľúbili sme si jednoduchý postup. Odpozerali sme ho od Peťa, nášho priateľa na telefón v technickej núdzi - ako sa teraz hovorí, IT špecialistu. Keď mu mierne vydesení voláme, že počítač zasa nefunguje, flegmaticky frkne: „Šťavu má?" Pretože podľa jeho skúseností ju v štyroch z piatich podobných prípadov nemá...

Tak sa pýtame aj my: „Dýchate poriadne?" A hneď, bez čakania na odpoveď, ponúkneme stručný návod - zvyčajne ani viac netreba.

Fanúšikov deduktívnej metódy Sherlocka Holmesa  už zmáha  nuda, takže ostatným rýchlo prezradíme pointu - prvú i druhú zverejnenú krivku vykreslilo srdce tej istej dámy. Medzi dvoma meraniami uplynula sotva polhodina, v ktorej sme pravdaže nehovorili iba o počasí.

Zdá sa, že srdce napriek macošskému zaobchádzaniu vydrží veľa. Aj to vaše je zrejme v oveľa lepšom stave, ako ste predpokladali. Možno je dokonca pomerne výkonné a  zdravé. Že tomu celkom neveríte? Že ste sa cítili už aj lepšie?

Tak sa najprv poriadne pozrite, koľko má šťavy  a či ste mu náhodou nepridusili prívodný kábel.

Pretože dýchať nestačí. Treba dýchať poriadne!

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?