Úzkosť. Ako sa jej zbaviť?

Autor: Dagmar Mačičáková | 4.9.2013 o 20:07 | Karma článku: 9,59 | Prečítané:  3689x

Nenápadná tridsiatnička Petra k nám prišla v sprievode brata. Zvesené plecia, tichý hlas, smutné oči. Priznala, že ju nič nebaví. Dolieha na ňu úzkosť, trápi ju depresia. Dalo by sa toho  zbaviť?

Vie niekto, čo je úzkosť, alebo depresia?

Renomovaný nemecký psychiater Manfred Lütz sa v provokatívnej knihe Blázon s chuťou odvoláva na výrok amerického kolegu Steva de Shazera: „Depresia je síce obľúbené slovo terapeutov, ale v podstate nikto presne nevie, čo to vlastne je. Každý spája so slovom depresia niečo veľmi subjektívne.“ Rakúsky publicista Karol Kraus s nadhľadom dopĺňa: „Najčastejšou chorobou je diagnóza.“

Mierne letargicky pôsobiacu Petru sme namiesto dlhých úvah posadili do kresla a naladili na vnútorný pokoj. Pokoj? Pulz za slabých tridsať sekúnd bizarnou krivkou vystúpil z počiatočných 60 na 140 úderov za minútu! Nechýbalo veľa a vlastnú skúsenosť s úzkosťou sme získali aj my...

Čo robiť, keď srdce nekontrolovane búši? Na rozdiel od svalov ho vedome a priamo ovplyvniť nevieme. Nepriamo to ide. Prirodzeným liekom, ktorý máme vždy poruke, je práca s dychom. Predstavte si, že ste sa práve vnútorne rozhodli zvládnuť situáciu, ktorá vo vás dlho vzbudzovala napätie - aj vy sa vtedy zhlboka nadýchnete?

Čítanie o účinku jednoduchých metód vzbudzuje zdravú dávku skepticizmu. Reálny zážitok je z iného súdka. Prešlo sotva desať minút pravidelného dýchania a Petra potvrdila, že to naozaj funguje. Snímacia technika súhlasila, na monitore sa kľukatila trochu kostrbatá, ale predsa len pravidelná vlnovka tepovej krivky...

Stav, v ktorom dlhodobo nenachádzame východiská z vlastných problémov, sa okrem zhoršenej práce srdca prejavuje mnohorako - často aj stuhnutosťou tela. V takom prípade účinne pomáhajú dotyky jemnej kraniosakrálnej terapie. Po jej absolvovaní sa Petra cítila opäť o trochu lepšie. A keďže úspech povzbudzuje k ďalšej aktivite, s radosťou sľúbila, že do najbližšej návštevy bude dýchanie poctivo trénovať.

O týždeň sme ju takmer nespoznali. Do miestnosti vošla atraktívna žena so sviežou pleťou, príjemne sa usmievala a spontánne rozhovorila: Pravidelne trénuje dýchanie. Začala plávať. Začítala sa do knihy o osobnom rozvoji. Sama spozorovala, že už dopredu zbytočne znervóznie, keď na displeji mobilu zazrie "mama" - a pritom mama po každý raz volala dobre naladená. Nádhera! Stačilo málo a Petra sama naštartovala svoj skutočný potenciál.

Štátnik a filozof Marcus Aurélius povedal:  „Šťastie v tvojom živote závisí na povahe tvojich myšlienok". Petra to intuitívne vycítila a začala povahu svojich myšlienok odvážne meniť.  Keď k odvahe a nadšeniu pridá trpezlivosť a vytrvalosť, jej život sa bude vyvíjať celkom inak, ako doteraz.

Naučiť sa vnútornému pokoju a zložiť čierne okuliare je pre skľúčeného človeka neraz podobná úloha, ako zvládnutie exotickej cudzej reči. Jazyk sa najlepšie  učí v autentickom prostredí - v tomto prípade medzi uvoľnenými a optimistickými ľuďmi. No existuje aj dostatok príkladov, kedy motivovaní ľudia zvládli cudzí jazyk prakticky sami.

Prirodzené „jazykové prostredie" Petre  učenie príliš neuľahčuje. Našťastie si vďaka vrodenému talentu osvojila prvé frázy a už sa dorozumie. Bude mať dosť trpezlivosti učiť sa nové slovíčka a vetné spojenia, aby mohla získať príležitosti tam, kde sa vyžaduje plynulá reč vnútornej vyrovnanosti?

Uvidíme. Zatiaľ sa Petre darí, rýchlo sa zbavuje cudzieho prízvuku a energia, s akou získava novú slovnú zásobu, je ohromujúca. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie.

Jazykovo vybavených ľudí pribúda a to je dobre. Zvlášť, ak ide o jazyk dobrej pohody, radosti a zodpovednosti za svoj vlastný život.

 

Dada a Paľo Mačičákovci

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?