Nie ste v pohode? Zhlboka dýchajte!

Autor: Dagmar Mačičáková | 21.8.2013 o 19:45 | Karma článku: 10,54 | Prečítané:  927x

Prepustili vás z práce? Rodičia vám pohotovo pripomenuli ďalších šesťdesiattri životných zlyhaní?  Rodine po zaplatení poplatkov ostáva mesačne na život menej ako jedno percento zo sumy, akú nosí minister sociálnych vecí vo vrecku pri ceste na krstiny?  Synovi hrozí trojka z chovania? Jasné, v pohode nie ste ani náhodou. Dá sa s tým vôbec niečo robiť?

Dá. Zhlboka dýchajte!

Aká hlúposť, poviete si. Čo z toho budem mať? Nech dýcham pokojne ako dalajláma hoci celučkú hodinu, v peňaženke nepribudne ani desať centov. Rodičia si začnú ťukať na čelo a o ostatnom škoda hovoriť.

Súhlasíme. Tak teda robte hodinu to, čo zvyčajne. Dýchajte plytko a nepokojne. Poriadne sa rozčúľte nad darebákmi v ministerských kreslách. Podajte si syna - čo všetko ste pre neho urobili, a on takto! Nešetrite ani rodičov, no najviac to natrite tým bezcitným majiteľom firmy. Vyšupli vás z miesta!  Tí, čo ostali, budú ťahať za dvoch, ale všetku ušetrenú smotanu zhltnú vlastníci. Raz niekto musí urobiť poriadok!

Vidíte, ako vám to ide! No ste skutočne o niečo spokojnejší? A čo bilancia v peňaženke? Pribudlo aspoň desať eur? Nič? Ani pokoj, ani peniaze? Naozaj to nefunguje? Hm, mrzuté.

Čo ďalej? Možností je veľa. Spláchnete smútok v najbližšom bare? Poriadne posekírujete manžela, či manželku? Prepnete na autopilota pozitívneho myslenia? Dáte si predpísať zaručene účinný liek na upokojenie? Ste dospelí, vyberte si.

My sa prihovárame - dajte ešte raz šancu hlbokému dýchaniu. Možno to nezodpovedá vášmu prísne pragmatickému chápaniu sveta, ale päť minút na malý experiment si isto nájdete. Čo keď motyka predsa vystrelí?

Je to jednoduché. Sadneme si do pohodlného kresla a uvoľníme sa. Pomaly sa odpútame od virvaru znepokojivých myšlienok. Všetku pozornosť venujeme iba nášmu pokojnému a pravidelnému dýchaniu. Uplynie minúta, možno dve. Udialo sa niečo?

Je zážitkom pozorovať na monitore kresbu, ktorú kreslí vašej srdce... Z rozhádzanej, nervóznej krivky pulzu sa postupne stáva vysoká a pravidelná amplitúda pokoja.

Prehĺbené sústredené dýchanie prežíva každý po svojom. Napríklad náš priateľ Karol, vyťažený manažér, ktorý kondičný tréning srdečnej variability robí vždy naplno a koncentrovane, nazýva svoje pocity "rozsvietenie".

Aj my to vnímame podobne. Pravidelný rytmus srdca vnáša čoraz viac uvoľnenej koncentrácie do celého tela. Rozsvieti ho. Tam vonku sa nezmenilo nič, ale vo vnútri... Čoraz jasnejšie vidíte, že iba vy môžete vyštartovať za lepšou prácou. Vy ste zodpovední za vzťahy s rodičmi, aj deťmi. Vy môžete venovať viac pozornosti sebe, menej bulváru a polickým hrám.

Je toho veľa, čo je vo vašich silách. Ste to vy, kto môže byť šťastnejší.

Dýchajte! A keď už dýchate, tak nech to stojí za to!

 

Dada a Paľo Mačičákovci

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?