Tvrdíte, že ste v pohode?

Autor: Dagmar Mačičáková | 14.8.2013 o 19:30 | Karma článku: 11,09 | Prečítané:  1150x

Prechádzam námestím. „Ako sa máš?“, pýtam sa priateľky.  „Som v pohode“,  zaznie mechanická odpoveď, ale už zakrátko sa už na mňa sype spŕška ponôs a sťažností – od detí  až po politiku. O pár minút hovorí o pohode  bývalý spolužiak. Zošúverené čelo a napäté čeľuste svedčia o niečom inom. Zvykli sme si na klišé – všetko je v pohode. Sme naozaj v pohode?

Obľúbená expertka na vzťahy, kariéru a zdravý život Mel Robbinsová v tom má jasno. „Prestaňte tvrdiť, že ste v pohode“, svieti z obálky jej úspešnej knihy. S typickou priamočiarosťou odkazuje svojim čitateľom: „ Prvým a najdôležitejším krokom je prestať tvrdiť, že ste v pohode. Nie ste. Musíme prestať predstierať, že všetko je v poriadku a postaviť sa tvárou v tvár tomu, čo nás zožiera. Život ponúka oveľa viac ako to, čo máte práve teraz.  Prvý krok, ako to dostať, je skončiť s pretvarovaním sa, že všetko je tak, ako má byť.“

Logické. Presne tak sa predsa chováme k veciam, na ktorých nám záleží. Napríklad k nášmu autu. Keď na prístrojovej doske bliká výstražný nápis „tlak oleja“, sotva budeme ďalej tlačiť plyn na podlahu a spolujazdcovi tvrdiť, že je to v pohode. A sotva si povieme, že stačí iba vypnúť otravný displej a všetko je opäť v poriadku.

Oveľa pravdepodobnejšie auto pristavíme a skontrolujeme hladinu oleja. Možno postačí trochu doliať. Pokiaľ je jeho  množstvo v poriadku a výstražný nápis napriek tomu stále bliká, v jazde radšej nepokračujeme. Áno, máme nabitý program a dôležité stretnutia, ale kto by riskoval, že poškodí motor? Ak nie sme v autíčkach fachmani, radšej zavoláme odborníka.

Svojim autám sa teda snažíme rozumieť. A čo svietiace kontrolky našej mysle a tela?

Ľuďom so stuhnutými svalmi zvyčajne navrhnem krátke zmeranie srdečného tepu. Často reagujú: „Načo, som úplne v pohode“. Technicky spresňujem: „Na koľko percent?“ Väčšinu to trochu zneistí, ale potom sebavedomo pokračujú: „Na osemdesiat.“ Tí skromnejší, samozrejme.

Prístroj na meranie srdečnej variability je neúplatný. Zmeria trvanie každého úderu srdca, prepočíta na minútovú frekvenciu a vynesie do úhľadného grafu. Alebo aj do grafu, ktorý pripomína jazdu na bláznivej húsenkovej dráhe plnej nečakaných a nepredvídateľných zvratov.

Pohľad na zubatú potvoru krivky tepu mnohým dokáže rozviazať jazyk. “ Pohodári“ zrazu rozprávajú o svojich dlhodobých nepríjemných pocitoch. Odhodia pokrové masky neotrasiteľného zdravia. Sami začínajú uvažovať o tom, ako byť v pohode naozaj.

Mel  Robbinsová dvíha prst: „Prestaňte tvrdiť, že ste v pohode.“ A ja dodávam - ak tvrdíte, že ste v pohode, tak v nej naozaj buďte. Občas stačí iba trochu počúvať, čo nám hovorí srdce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Po vstupe do župy sa im začalo dariť.


Už ste čítali?