Tvrdíte, že ste v pohode?

Autor: Dagmar Mačičáková | 14.8.2013 o 19:30 | Karma článku: 11,09 | Prečítané:  1172x

Prechádzam námestím. „Ako sa máš?“, pýtam sa priateľky.  „Som v pohode“,  zaznie mechanická odpoveď, ale už zakrátko sa už na mňa sype spŕška ponôs a sťažností – od detí  až po politiku. O pár minút hovorí o pohode  bývalý spolužiak. Zošúverené čelo a napäté čeľuste svedčia o niečom inom. Zvykli sme si na klišé – všetko je v pohode. Sme naozaj v pohode?

Obľúbená expertka na vzťahy, kariéru a zdravý život Mel Robbinsová v tom má jasno. „Prestaňte tvrdiť, že ste v pohode“, svieti z obálky jej úspešnej knihy. S typickou priamočiarosťou odkazuje svojim čitateľom: „ Prvým a najdôležitejším krokom je prestať tvrdiť, že ste v pohode. Nie ste. Musíme prestať predstierať, že všetko je v poriadku a postaviť sa tvárou v tvár tomu, čo nás zožiera. Život ponúka oveľa viac ako to, čo máte práve teraz.  Prvý krok, ako to dostať, je skončiť s pretvarovaním sa, že všetko je tak, ako má byť.“

Logické. Presne tak sa predsa chováme k veciam, na ktorých nám záleží. Napríklad k nášmu autu. Keď na prístrojovej doske bliká výstražný nápis „tlak oleja“, sotva budeme ďalej tlačiť plyn na podlahu a spolujazdcovi tvrdiť, že je to v pohode. A sotva si povieme, že stačí iba vypnúť otravný displej a všetko je opäť v poriadku.

Oveľa pravdepodobnejšie auto pristavíme a skontrolujeme hladinu oleja. Možno postačí trochu doliať. Pokiaľ je jeho  množstvo v poriadku a výstražný nápis napriek tomu stále bliká, v jazde radšej nepokračujeme. Áno, máme nabitý program a dôležité stretnutia, ale kto by riskoval, že poškodí motor? Ak nie sme v autíčkach fachmani, radšej zavoláme odborníka.

Svojim autám sa teda snažíme rozumieť. A čo svietiace kontrolky našej mysle a tela?

Ľuďom so stuhnutými svalmi zvyčajne navrhnem krátke zmeranie srdečného tepu. Často reagujú: „Načo, som úplne v pohode“. Technicky spresňujem: „Na koľko percent?“ Väčšinu to trochu zneistí, ale potom sebavedomo pokračujú: „Na osemdesiat.“ Tí skromnejší, samozrejme.

Prístroj na meranie srdečnej variability je neúplatný. Zmeria trvanie každého úderu srdca, prepočíta na minútovú frekvenciu a vynesie do úhľadného grafu. Alebo aj do grafu, ktorý pripomína jazdu na bláznivej húsenkovej dráhe plnej nečakaných a nepredvídateľných zvratov.

Pohľad na zubatú potvoru krivky tepu mnohým dokáže rozviazať jazyk. “ Pohodári“ zrazu rozprávajú o svojich dlhodobých nepríjemných pocitoch. Odhodia pokrové masky neotrasiteľného zdravia. Sami začínajú uvažovať o tom, ako byť v pohode naozaj.

Mel  Robbinsová dvíha prst: „Prestaňte tvrdiť, že ste v pohode.“ A ja dodávam - ak tvrdíte, že ste v pohode, tak v nej naozaj buďte. Občas stačí iba trochu počúvať, čo nám hovorí srdce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?